Naše služby pro Vaše teplo domova

 

Technologie solárních systémů

 

Solární systémy na ohřev vody (termika) získávají stále více příznivců. Pokud použijete některou z dále uvedených sestav, dosáhnete významných úspor při vytápění a ohřevu vody. Nás odborník vám pomůže s orientací v oboru a nabídne vám vyzkoušené a osvědčené postupy a komponenty.

 

Solární kolektory

 

Nejdůležitější částí solárního systému jsou kolektory. Kolektory přeměňují sluneční záření na teplo. Přímé záření má největší podíl na výrobě tepla (odražené a rozptýlené je z hlediska uživatele nevýznamné). Aby přímé záření působilo nejlépe na kolektory, musí se instalovat s doporučenou orientací a sklonem (záření by mělo dopadat na sklo kolmo).

Doporučená orientace: jih (výseč JV-J-JZ je také vhodná, pokles výkonu do 10 %).
Doporučený sklon: 45° (sklon 30°- 50° nemá podstatný vliv na výkon).

Kromě orientace a klonu má vliv na zisk tepla i počet hodin svitu slunce a znečištění atmosféry. V zimě svítí slunce 4x až 5x méně než v létě. Mraky snižují záření o 50 až 90 %. Pokud chceme s kolektory více akumulovat – je sklon větší např. 50°. Pokud využijeme kolektory pro ohřev letního bazénu – je sklon menší např. 30°. V zimě více topíme - AKU a slunce je nízko nad obzorem a při větším úhlu dopadají paprsky více kolmo. Obdobně v létě je slunce vysoko nad obzorem a při menším úhlu dopadají paprsky více kolmo a zlepší se otop bazénu - BAZ. Pokud orientujeme kolektory na západ – vyrobíme více teplé vody večer.

 

JASNÁ OBLOHA - 1000 W/m²

OBČASNÉ MRAKY - 600 W/m²
CELKOVĚ ZATAŽENO - 300 W/m²
ZIMNÍ INVERZE - 100 W/m²

 

Nejpoužívanější solární sestava na ohřev teplé vody

 

větší obrázek zde

Nejpoužívanější solární sestava na akumulaci a ohřev teplé vody

 

větší obrázek zde

Nejpoužívanější solární sestava na ohřev teplé vody a bazén

 

větší obrázek zde

Zapojení kolektorů

 

 

 

Montážní sady

 

Kolektory montujeme pomocí montážních sad na podklad. Podkladem může být zem, střecha, stěna. Montážní sada je většinou s podkladem pevně uchycena, v některých případech je pouze zatížena vhodným balastem, aby vítr nemohl kolektor posunout, převrátit a shodit. Kolektory se nejčastěji montují na střechu (1), do střechy (3), celostřešní konstrukce (4), markýza (5), fasáda (6), volná montáž – konstrukce (2), volná montáž – SolTub (vaničky).

Montážní sady na střechu
Nejběžnější řešení - do střešní krytiny se chytí kotvy (háky, vruty), na které se šrouby upevní profily. Kolektory se upevní pomocí příložek na profily. Kotvy a šrouby jsou nerezové, profily jsou hliníkové. Pokud je sklon střechy malý (menší než 30°C) použijí se vzpěry. Orientace je nejvhodnější na jih. Pokud máme střechu orientovanou na východ nebo západ, je výhodné kolektory umístit do dvou polí (např. 2 kolektory na východ a 2 kolektory na západ). Někdy se kolektory montují na jižní štítovou zeď.

 

Montážní sady na rovné střechy
Kolektory se upevňují na trojúhelníkové konstrukce, které jsou přišroubovány k podkladu nebo jsou zatíženy betonovými bloky. Orientace konstrukcí směřuje na jih (na rovné střeše můžeme umístit kolektory i diagonálně – nemusí být rovnoběžné s hranou budovy). Na střechách je lepší použít horizontální kolektory (FSC21 H), které „neční“ tak vysoko. Zajímavým řešením je montáž kolektorů na plastové vaničky SolTub. Do vaničky se umístí balastní materiál (kačírek, beton bloky, cihly) a kolektor se umístí na vrch vaničky. Vanička má sklon 35°. Výhodou je, že není nutné vrtat do krytiny, je možné kolektory i s vaničkami přemisťovat o měnit orientaci. Montáž je rychlá a jednoduchá.

 

Ostatní montáže
Montáž na markýzu se používá často v případě, že orientace střechy neumožňuje instalovat kolektory.Při vhodně umístěném kolektoru nedopadá do místnosti v létě sluneční záření. Montáž do střechy a celoplošná není běžná, protože provedení je drahé.

 

Hnací sady

 

Každý solární systém musí být vybaven cirkulačním čerpadlem, které pohání mrazuvzdornou kapalinu mezi kolektory (kde se ohřeje) a mezi výměníkem spotřebiče (kde předá teplo vodě). Výměník může být součástí zásobníku (vnitřní = spirála = had) nebo venkovní (externí, trubkový, deskový). Pro menší systémy bývají cirkulační solární čerpadla dodávané v sestavě s dalšími nezbytnými prvky. Takové sestavy nazýváme – hnací sady. Základní rozdělení hnacích sad je: jednotrubková sada (pouze zpátečka – studená – z výměníku) a dvoutrubková sada (zpátečka a přívodní – teplá – do výměníku). Oba typy sad jsou připraveny k montáži na stěnu a mají snímací PS izolaci. Připojení bývá zářeznými kroužky nebo šroubením. V současnosti se často používají čerpadla s vysokou účinností (ECM), které jsou řízeny výstupem regulace PWM (šířková modulace). Výhodou je velice nízká spotřeba (9 – 60 W) proti klasickým 3° čerpadlům (40-86 W) a snadná možnost regulace otáček. Pro některé aplikace se používají 12V komutátorové motory s čerpadly. Napájení je prováděno prostřednictvím solárních panelů. Např. Laing – Ecocirc D5solar (8 -24 V, 1 -20W).

 

 

 

Solární regulace

 

Solární regulace je „mozkem“ solárního systému. Regulátor řídí transport tepla z kolektorů do zásobníků podle teplotní diference. Regulátor spouští solární cirkulační čerpadlo v okamžiku, kdy je teplota kolektorů o několik stupňů vyšší než je teplota ve spodní části zásobníku. Transportní látkou je nemrznoucí kapalina, která předává ve výměníku teplo vodě. Ochlazená nemrznoucí látka proudí vratnou trubkou zpět do kolektorů. Aby byl proces výměny tepla efektivní a bezpečný je regulátor vybaven programem a vizualizací. Uživatel si může jednoduše vybrat zvolený systém, rozšiřující funkce a stanovit požadované parametry.

 

 

 

Více: Solární systémy.pdf

 

 

Technologie solárních systémů

Solární systémy.pdf

 

Veškeré dotazy rádi zodpovíme. Pište na motocycles@seznam.cz nebo navštivte náš Showroom, kde se Vám bude věnovat školený pracovník.

počítadlo.abz.cz